Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady powołania prokurenta w spółce jawnej

18 listopada 2016 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
źródło: Rzeczpospolita

Prokura jest specyficznym pełnomocnictwem. Jej specyfika polega na tym, że jest udzielana wyłącznie przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców i obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Anna Borysewicz

Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (np. w kwestii prokury oddziałowej).

Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie.

Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych >patrz przykład 1.

Przykład 1.

Pan Patryk jest ubezwłasnowolniony częściowo. Ma zatem ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Nie może być on w konsekwencji prokurentem.

Do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności >patrz przykład 2. Gdy zaś do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, to pełnomocnictwo do jej dokonania również powinno być udzielone w tej samej postaci i pod tym samym rygorem.

Przykład 2.

Pan Ksawery jest prokurentem w sp.j. Spółka zamierza sprzedać nieruchomość położoną w Płocku przy ul. Pomarańczowej 8 za kwotę 500 tys. zł. Sam fakt udzielenia prokury nie jest więc w tym przypadku wystarczający. Gdyby to zatem pan Ksawery miałby – w imieniu sp.j. – zbyć ową nieruchomość, to konieczne byłoby dodatkowe udzielenie mu pełnomocnictwa (w tym przypadku – w formie aktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10602

Wydanie: 10602

Spis treści
Zamów abonament